The Poetry of Muhsin Ilyas Subaşı

Note on the presentation of the novel Aşk Prensesleri de Öldürü

at the Gevher Nesibe Hatun Museum

 Kayseri (February, 2012)


Muhsın Ilyas Subaşı'nin AŞK PRENSESLERİ DE ÖLDÜRÜR'ü Piyasada

http://www.kayserihaberim.com/images/haberler/180muhsin-ilyas-subasi-nin-ask-prensesleri-de-oldurur-piyasada-.jpg

 

Şair ve Yazar Muhsin İlyas Subaşı, uzun araştırmaları sonrasında hazırladığı ve Gevher Nesibe Hatun'u anlatan kitabı 'Aşk Prensesleri De Öldürür'ü Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesinde kamuoyuna tanıttı.

 

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi'nde düzenlenen tanıtım törenine İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Şair ve Yazar Muhsin İlyas Subaşı ile çok sayıda yazar ve kitapsever katıldı.

 Roman Kahramanı Gevher Nesibe’nin çaresiz aşkının doğurduğu Şifaiye Giyasiye Medresesinde düzenlenen tanıtım toplantısında Subaşı, romanı yazış gerekçesini anlatırken şunları söyledi:

“Beni bu romanı yazmaya iten ana sebeplerden birisi, geçmişimizdeki önemli olayları ve farklılıkları bilemeyişimizin hüznüdür. Tarihimizdeki zenginlik ve servetin farkında değiliz. Bu olay onlardan birisi ve bence en önemlisidir. Çünkü kendisini seven kumandanla dünya evine girmeden Kumandanı kaybeden ve onun ıstırabıyla vereme yakalanıp vefat eden Gevher Nesibe, ölümünden önce ağabeyine, “Benim adıma öyle bir hastane yaptırasın ki, orada hem gönül dertlerine hem de beden dertlerine çare bulunsun”, diye vasiyette bulunur.  Ağabeyi de bunu gerçekleştirerek, dünya tarihinde ilk defa araştırma hastanesi niteliğini taşıyan bu medreseyi 1206 yılında Kayseri’de inşa eder, Türk kültür ve medeniyetine armağan eder. Bu dehşetli bir farklılıktır.”

“Gencay Yayınları” tarafından basılan ve piyasaya sürülen 'Aşk Prensesleri de Öldürür' kitabını yazmak için uzun süre araştırmalar yaptığını söyleyen Muhsin İlyas Subaşı, "Kitabı yazarken birçok kaynaktan yararlandım. Yaşadığı umutsuz aşkına hayatıyla bedel ödeyen Büyük Selçuklu Sultanı II. Kılıç Arslan'ın kızı Melike Gevher Nesibe, günümüzün bunalımda ve hatta buhrandaki gençliğine özellikle genç kızlarımıza örnek olacak bir kimliği temsil eder”, diye konuştu.

 “Aşk Prensesleri de Öldürür” de Yazar,  kitabında Selçuklu'nun öne çıkan devlet felsefesi ile arka planındaki saklı tarafıyla sosyal ilişkilerinin arasına sıkışmış bir sultan kızının dramatik hikâyesini” anlatmaktadır.

 

 

 

©2008-2014, Katharine Branning; All Rights Reserved.  No part of this site may be reproduced in any form without written consent from the author.