The Poetry of Muhsin Ilyas Subaşı

 

A lecture on Yaman Dedi by Muhsin Ilyas Subaşı 

 

The following lecture was presented in Talas, Turkey, by Muhsin Ilyas Subasi on May 3, 2011 on the 49th anniversary of the death of Yaman Dedi. Yaman Dedi is the subject of Subasi's 2003 novel, Aşkta Yanan Dede (The Dervish who burns from Love).

 

Talas Belediyesi Yamandede’nin ölüm yıldönümü nedeniyle bir konferans düzenledi. Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım konferansta yaptığı konuşmada Yamandede’yi asrın Mevlana’sı olarak gördüklerini ifade etti.

Asıl adı Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu olan Yamandede ölüm yıl dönümünde bir konferansla anıldı. Konferansa konuşmacı olarak Araştırmacı-yazar Muhsin İlyas Subaşı katıldı. Program öncesi katılımcılara Yamandede’nin hayatını anlatan sinevizyon izletildi. Fatma-Mustafa Hasçalık İlköğretim Okulu konferans salonunda düzenlenen konferansta bir konuşma yapan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, birçok mümtaz şahsiyetleri yetiştiren Talas’ın manevi mimarlarını tanıtmak istediklerini belirtti. Başkan Yıldırım, “Şehirler bir bütündür. Şehirlerde elbette içinde yaşayan insanlar, mekanlar ya da sahip oldukları kültürler bulunmaktadır. Bizim kendi kültürümüz ve insanımız diye baktığımızda şehrimizle ilgili öğreneceğimiz gelecek nesillere aktaracağımız çok önemli kilometre taşları, yön levhaları bulunmakta. Yamandede’yi biz mümtaz şahsiyet, idol, örnek alınması gereken bir insan olarak çok iyi tanımamız ve anlatmamız lazım. Talas’ta doğup yetişen hemşehrimiz Yamandede bize göre bu asrın Mevlana’sı dır. Her yıl şehrimizin mümtaz ve önemli şahsiyetlerinden Somuncubaba, Cemilbaba, Ahmed-i Tayrani Hz.,Halef Hoca, Karabey Hoca ve Ali Saip Paşa’yı tanıtacağız”.

Araştırmacı-yazar Muhsin İlyas Subaşı Yamandede’nin örnek alınması gereken bir model bir şahsiyet olduğunu vurguladı. Hayatı ve içinde bulunduğu şartlardan bilgiler veren Muhsin İlyas Subaşı Yamandede’nin bu programlarla anılması sağlayan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım’a teşekkür etti. Subaşı, “Yamandede Ahmet Remzi dedenin talebesidir. Hemşehrimiz Ahmet Remzi dede Atatürk’ün Mevleviliğini ve şeyliğini devam etmesi için izin verdiği tek şahsiyettir. Yamandede çok farklı kişilik ve kimliğe sahiptir. Rum bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ancak 13 yaşında iken Mevleviliği okuyarak Müslüman olmuştur. 55 yaşına kadar Müslümanlığını içinde saklayarak ailesine dahi açıklamamıştır. Yandım derken gerçekten yanmıştır. İçindeki Allah ve Muhammet aşkı onu yakmış başka bir kişiliğe büründürmüştür. Avukatlık ve eğitimciliğinin yanı sıra içinde yaşadığı o aşkı, o teslimiyeti, o vecdi imanın ötesinde bir yaşam tarzı haline getirmiştir. Allah ve Resulü için Naat-ı şerif yazmıştır. Ruhu şad olsun”.

 

http://www.talas.bel.tr/tbhimages/TALAS-BELEDIYESI-YAMAN-DEDE-0003.jpg

 

http://www.talas.bel.tr/tbhimages/TALAS-BELEDIYESI-YAMAN-DEDE-0001.jpg

 

 

 


 

 

  

 

©2008-2014, Katharine Branning; All Rights Reserved.  No part of this site may be reproduced in any form without written consent from the author.